מסלול אופניים – טעימות בסובב ניצנה רמון אקסטרים

122*המסלול מסומן בשטח(ניתן להצטייד במפת אופניים עדכנית)

*יציאה לטיול אופניים זה ממלון קלאב רמון במצפה רמון מלון ספא יוצאים בצורה מרוכזת מקלאב  רמון לניצנה.

נתחיל את הטיול בכניסה לניצנה קהילייה חינוכית התיישבותית .משם נשים פעמינו לכיוון דרום אל עבד תל ניצנה.הרכיבה תתבצע לאורך החורשות שלצד הכביש ובהן חוות רפול וחורשת בלסברג את תל ניצנה ניתן לזהות כ 1.5 ק"מ זהו  תל הנישא מעל לסביבתו ,ועליו מבנה חרב.אחר שנגיע לשורת עמודים(פסל השלום) נפנה שמאלה (מזרחה)ונעבור בגשרון מיוחד מתחת לכביש.

אל התל ניתן לעלות מכיוון ממנו הגענו שם נמצא מגרש חניה לרכבים ניצנה זוהתה כעיר נבטית עוד בסוף המאה ה 19 על ידי חוקרים בריטים ואחרים.מידע נוסף על התל ניתן לקבל במוזיאון ניצנה.

נרד מהתל ונעקוף אותו לצד מזרח ודרומה.למרגלות התל מצידו הדרום מזרחי ניתן לראות את בארות המים העמוקות אשר שימשו את יושבי העיר בתקופות שונות. פרט מעניין נוסף שניתן לראות למרגלות התל הוא האנדרטה לזכר חללי חטיבה 8 שנפלו בקרב באזור במלחמת העצמאות. מתל ניצנה נמשיך לכיוון מערת ניצנה וחמוקי ניצנה בכביש המנדאטורי העולה לכיוון דרום.בצמות ניצנה לכיוון דרום מערב ממנו נמצא את סימון השבילים (אופניים) המוביל אותנו בדרך עפר אל מערכת ניצנה . המערה הינה מערה חצובה ככל הנראה מימי הנבטים.סימון השביל העולה מהמערה לכיוון מערב,יוביל אותנו חזרה אל הכביש המנדאטורי עליו רכבנו קודם.נמשיך ברכיבה על הכביש עד שנגיע אל שלט המכוון אותנו שמאלה אל חמוקי ניצנה. יש לשים לב לרדת לחניון ולהשאיר את האופניים שם.לא להיכנס איתם לאזור החמוקיים כדי לא לפגוע בנוף הרך. במקום יתגלה לפנינו נוף ירחי מקסים של מחשופי קירטון רכים. מחמוקי ניצנה נרכב בערוץ שתחילתו בשלט המוביל לתל ניצנה. הערוץ כיוונו לצפון-הכיוון ההפוך לחמוקי ניצנה-וסימן מזהה לכיוון הנכון הוא השטח החקלאי של מושב קדש ברנע אותו ניתן לראות באופק.לאורך הערוץ הזה ניתן לראות שרידים של טרסות קדומות וחדי העין יבחינו גם בעצי זית עתיקים-זכר לפעילות החקלאית-באזור.

בשביל הזה נרכב עד לחורשת סלה.החורשה מושקית במים מליחים,נמשיך ברכיבה צפונה עד שנגיע לפסל השלום אותו פגשנו בצידו המזרחי-הפסל הסביבתי של האמן דני קרוואן,מורכב ממאה עמודים,הראשונים שבהם על גבול מצרים,בכל עמוד של הפסל מופיעה המילה "שלום" בשפות שונות תחילה אנו נפנה שמאלה לאורך הפסל עד שנגיע לגבעת ארבעת העמודים הצופה אל מעבר הגבול עם מצרים ולטרמינל הסחורות הנמצא שם.

אחר התצפית נחזור שוב לאורך הפסל עד לחורשת ה "עמוד הנופל" לזכרו של דני פרי.מיד לאחריה נחצה בזהירות את הכביש הראשי לכיוון צפון ונרכב בכביש הפנימי המקשר את שדות מושב קדש ברנע והכביש הראשי המוביל למסוף הגבול עם המצרים.

הרכיבה תוביל אותנו אל הכביש שלאורך מטעי הרימונים המושקים גם הם במים מליחים ומהם מפיקים רימונים מתוקים במיוחד.

אם נמשיך בכביש הפנימי הזה צפונה נוכל לראות מאות דונמים של חממות המגדלים בהם בעיקר עגבניות "מתק המדבר" המושקות במים מליחים וטעמם כמו עגבניות של פעם.בהמשך נעבור ליד כרם היין שממנו עושים יין בוטיק איכותי "יין קדש ברנע".

במושב בקדש ברנע ניתן לבקר בכמה אתרים מרתקים ובהם:

מכוורת דבש-דבש קדש ברנע,מפעל ליצור מוצרים ורטבים שונים מעגבניות היקב של קדש ברנע .אחר הביקור נחזור שוב לפסל השלום ולאורו נרכב כ 3 ק"מ עד שנגיע למעבר מתחת לכביש ניצנה עזוז.

משם נפנה חזרה צפונה לעבר שער הכניסה לניצנה שם התחלנו בסיור.בניצנה ניתן לתאם מראש ביקור בפארק הסולארי,במוזיאון וגם לטבול בבריכה המחוממת ולקבל הסברים נוספים על מסלולי האופניים ועל האזור הטיול אורגן ע"י רמון אקסטרים.

.

אחרי טיול כזה נוסעים למצפה רמון למלון קלאב רמון במצפה רמון מלון ספא לנוח ולנפוש.